Skip to main content

Ile kosztuje holowanie auta?

Awaria samochodu może być bardzo kłopotliwa, a wykonanie napraw na miejscu niekiedy nie jest możliwe. W sytuacji takiej konieczne jest wezwanie lawety lub odholowanie wozu. Jakie koszty związane są z korzystaniem z profesjonalnych usług w tym zakresie?

W jakich sytuacjach można holować samochód?

Ile kosztuje holowanie samochodu?

Standardowo cena usługi holowania powiązana jest z długością trasy, jaką trzeba pokonać. Najczęściej obowiązuje stawka minimalna (zwykle 100 złotych, niezależnie od odległości), a oprócz niej należy liczyć się z opłatą za 1 km w wysokości od 2 do 4 zł. W dużych miastach często spotyka się również model rozliczeń, uwzględniający czas pracy. Ma to swoje uzasadnienie: odległości nie są duże, ale ruch często odbywa się w korkach. Oczywiście warto zapytać o cenę usługi przed jej zamówieniem — renomowane firmy, takie jak Jarex - laweta Wrocław, chętnie wykonują odpowiednie kalkulacje na życzenie klienta.

Kiedy można holować pojazd?

Holowanie samochodu — we własnym zakresie lub przy wykorzystaniu usług wyspecjalizowanej w tym firmy — jest możliwe pod kilkoma warunkami. Przede wszystkim pojazd musi mieć sprawne układy: kierowniczy i hamulcowy. Nie jest możliwe wzięcie na hol auta, w którym nie działa oświetlenie lub zawieszenie. Według obowiązujących przepisów nie wolno też holować samochodów po autostradzie lub drodze ekspresowej, a specjaliści zalecają, by nie korzystać z tej możliwości również wówczas, gdy wóz ma automatyczną skrzynię biegów, hydropneumatyczne zawieszenie, napęd na obie osie lub pneumatyczne hamulce. W każdym z opisanych wypadków konieczne jest więc skorzystanie z usług lawety.

Samodzielne holowanie pojazdu przy pomocy linki holowniczej

Jak uniknąć opłaty za holowanie?

Czy w sytuacji, gdy samochód uległ awarii lub uszkodzeniu, możliwe jest uniknięcie kosztów jego holowania? Jak się okazuje — tak. Wystarczy wykupić polisę OC z opcją Assistance. Jej posiadacze mogą najczęściej liczyć na bezpłatne holowanie w każdym z wymienionych przypadków. Obowiązuje przy tym limit kilometrów, lecz równocześnie możliwe jest też skorzystanie z wielu innych usług — na przykład pojazdu zastępczego, mobilnej wulkanizacji lub naprawy w miejscu, w którym trzeba było zakończyć jazdę. Profesjonalne podmioty, takie jak pomocdrogowatirwroclaw.pl, czyli firma Jarex, ul. Zakładowa 11X/10, 50-231 Wrocław, woj. dolnośląskie, bardzo często współpracują z ubezpieczycielami. Jest to niezwykle korzystne dla ich klientów.

Jak holować samochód?

Jeżeli chcemy zorganizować holowanie na własną rękę — musimy zastosować się do kilku zasad. Przede wszystkim za kierownicą pojazdu — zarówno holującego, jak i holowanego — musi zasiadać osoba trzeźwa i pełnoletnia, posiadająca ważne prawo jazdy. Kierowcy powinni mieć przy tym możliwość porozumiewania się. Najprostszym sposobem, by ją zapewnić, jest skorzystanie z telefonów w trybie głośnomówiącym. Należy również pamiętać o obowiązujących w tej sytuacji ograniczeniach prędkości (30 km/h w obszarze zabudowanym, 60 km/h poza nim) oraz o tym, że linka holownicza powinna być przez cały czas napięta.

 

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.