Skip to main content

Wynajem autokaru na wycieczkę szkolną - co musisz wiedzieć?

Organizacja wycieczki to trudne zadanie, głównie dlatego, że lista rzeczy, o których trzeba pamiętać, jest niezwykle długa. W końcu organizacja wycieczki szkolnej to nie tylko zamówienie noclegu i autokaru, a szereg różnych zadań, takich jak dopilnowanie ubezpieczenia, przygotowanie planu wycieczki itp. Z tego powodu spora liczba nauczycieli decyduje się powierzyć zadanie organizacji wycieczki biurom turystycznym.

Autobus na wycieczkę szkolną

Nauczyciele, którzy jednak decydują się na samodzielne organizowanie wycieczki szkolnej, muszą zwrócić szczególną uwagę, nie tylko przy wyborze miejsca noclegowego, ale również przewoźnika. W końcu to od tego, czy przewoźnik będzie rzetelny, a kierowca doświadczony i godny zaufania zależy bezpieczeństwo wszystkich uczestników wycieczki. W dzisiejszym tekście podpowiadamy, na co zwrócić uwagę wynajmując busa na wycieczkę szkolną.

Jakie wyposażenie powinien posiadać bus na wycieczkę szkolną?

Wyposażenie autokaru wycieczkowego wpływa nie tylko na komfort podróżowania, ale i bezpieczeństwo osób z nim przebywających. Z tego powodu warto by pojeździe znalazły się:

  • WC: wbrew pozorom toaleta autokarowa nie jest koniecznością w każdym busie. Kierowca wycieczek tego typu ma obowiązek postoju co 2 godziny, gdzie dzieci mogą swobodnie skorzystać z toalety na stacji. WC w autokarze przydaje się jednak w przypadku młodszych dzieci, które czasem źle oceniają swoje potrzeby fizjologiczne.
  • Telewizor/DVD: możliwość skorzystania z puszczenia filmu to dla nauczycieli sposób na urozmaicenie długiej i nudnej podróży.
  • Wi-Fi/Internet: opcja darmowego Wi-Fi sprawdzi się głównie w przypadku wycieczek poza granice naszego kraju, gdzie roaming bywa bardzo drogi. Umożliwi to dzieciom stały kontakt z rodzicami.
  • Pasy bezpieczeństwa: jest to standard, który zwiększa bezpieczeństwo wszystkich uczestników wycieczki.
  • Mikrofon: jest to element wyposażenia, który wielokrotnie ratuje głos nauczycieli i pozwala poinformować o ważnych aspektach wycieczki nawet w dużym gwarze.
  • Gniazdka USB: takie gniazdko do ładowania telefonu to ułatwienie dla rodziców, którzy chcą być w stałym kontakcie z dzieckiem
  • Klimatyzacja: sprawdzi się szczególnie w trakcie letnich wycieczek, kiedy temperatura powietrza może wywołać zmęczenie u dzieci, które przestają interesować się wycieczką, skupiając się na narzekaniu i poszukiwaniu chłodu.

Autobus wycieczka szkolna

O czym jeszcze warto pamiętać?

Przygotowując busa na szkolną wycieczkę, warto pamiętać również o kontroli policji lub Inspekcji Transportu Drogowego. Ma ona na celu sprawdzenie stanu busa oraz trzeźwości kierowcy. By uniknąć niezadowolenia kierowcy, warto życzliwie poinformować go, że dokumentacja z takiej kontroli może okazać się niezbędna w przypadku nieprzewidzianych sytuacji na trasie. Warto przy tym pamiętać, że czynności policyjne w zakresie sprawdzenia busa mogą trwać około 20 minut, z kolei ITD potrzebuje do tego aż godzinę.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.